Fungování
Konstrukce a technika

Princip fungování

Jak to funguje

Pro milovníky ohně jsou vhodné akumulační krby, které disponují velkými prosklenými dvířky a umožňují fascinující pohled na plameny krbu. Tyto krby využívají své konstrukce a použitých materiálů k rozložení vytvořené tepelné energie do delšího časového období, což snižuje aktuální výdej tepelné energie za hodinu a zabrání přehřátí interiéru. To vše s výrazným komfortem pro uživatele.

Akumulační krb se nejčastěji používá tak, že uživatel přidá palivo po dobu přibližně 2 až 3 hodin od jeho zapálení, což zahrnuje celkem tři dávky. Během této doby může uživatel užívat krásný výhled na plameny krbu. Díky své specifické konstrukci krb akumuluje velkou část vyprodukovné tepelné energie a tuto energii dále vyzařuje do místnosti během několika dalších hodin po dohoření paliva. Tento efekt je možný díky sálavým stěnám krbu. Většina akumulačních krbů je navržena tak, aby udržely tepelnou energii po dobu 8 až 10 hodin.

Energetická ztráta

Výdej energie akumulačního krbu

Díky moderním technologiím v oblasti stavebnictví má většina dnes vytápěných domů tepelnou ztrátu pod 10 kW. Tepelná ztráta představuje množství tepla, které se každou hodinu ztrácí z objektu v důsledku větrání a prostupu tepla konstrukcemi. Aby byla udržena požadovaná teplota v interiéru, je třeba dodat do objektu stejné množství tepla. Tepelná ztráta je obvykle stanovena pro teplotní rozmezí od -18 °C do -10 °C, v závislosti na poloze a nadmořské výšce. Nicméně běžné venkovní teploty v topné sezóně se pohybují kolem 2 °C až 4 °C, takže tepelná ztráta objektu je v takových podmínkách přibližně poloviční.

Kromě toho, pokud používáme krb jen pro místní přitápění, jsou skutečné tepelné ztráty, které musíme pokrýt, velmi nízké – jen o několik málo kilowatů za hodinu. Proto jsou akumulační krby stále více preferovány před teplovzdušnými krby, které mohou být pro moderní interiéry nepohodlné a nezdravé, protože přetápí prostor příliš intenzivně. Akumulační krby jsou cenově dostupnou alternativou, která má podobný vzhled, ale poskytuje uživatelům pohodlnou a zdravou formu vytápění.

Způsob předávání tepelné energie

Sálavé teplo

Akumulační krb má také výhodu v tom, jak předává tepelnou energii do prostoru. Na rozdíl od teplovzdušných krbů, které zahřívají vzduch a vytvářejí tepelné zóny, využívají akumulační krby sálavého tepla, což umožňuje udržovat konstantní teplotu v celé místnosti. Tento druh tepla je podobný infračervenému záření slunce, které může i v chladných dnech ohřát předměty, aniž by se zbytečně ohříval vzduch v okolí. To znamená, že akumulační krb dokáže efektivně přenášet teplo do místnosti a poskytnout uživatelům tepelnou pohodu, aniž by zbytečně vyhříval vzduch.