Princip fungování

Jak to funguje

Pro ty, kteří chtějí kromě vytápění užívat kamna i k vaření, je ideálním řešením sporák s plotnou. Jeho konstrukce a použité materiály umožňují využít produkovanou tepelnou energii jak pro vytápění, tak pro vaření. Pokud máte rádi pečení, může být sporák vybaven i pečící troubou.

Horní mřížka topeniště bývá obvykle vyjímatelná, a pokud je v místě, slouží pouze k ohřevu plotny. Tento prvek je praktický v teplejších měsících, kdy nechceme topit, ale pouze vařit a ohřívat plotnu. V zimě, kdy je třeba topit, se horní mřížka vyjme, čímž se zvětší prostor pro palivo a zvýší se tak výkon topení. Vytvořená tepelná energie tak nejen ohřívá plotnu, ale i samotný sporák.

Pečení a vaření

Kuchařská dokonalost

Možná jste ještě neokusili pečenou pochoutku z šamotového sporáku, ale rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Tento typ sporáku využívá akumulační hmoty, která umožňuje, aby tepelná energie pronikla do jídla ze všech stran pomocí tepelného sálání, nikoliv proudění teplého vzduchu. Díky tomu se jídlo nevysuší a zůstává velmi šťavnaté.

Navíc, díky schopnosti sporáku akumulovat teplo, je možné jídlo péct pomalu po celou noc bez nutnosti zasahovat. Stačí jen přidat dřevo ráno, aby se kůrka stala křupavou. Takže vyzkoušejte tento způsob přípravy jídla a dobrou chuť!

Konstrukce a technika

Neomezené možnosti provedení

Jádrem stavěného sporáku je ohniště, které je připojeno k akumulačnímu tahovému systému a umístěno pod plotnou. Pomocí klapky lze ovládat tok spalin a tím regulovat teplotu pečící trouby. Pro stavbu sporáku je třeba získat zkušeného kamnáře, šamotové tvarovky, plotnu a kování.

Stavěné sporáky nabízejí širokou škálu možností provedení – mohou být kachlové, obložené velkoplošnými kachlemi, které působí moderněji, nebo se mohou vyskytovat pouze v klasické omítce se zaoblenými hranami, což je populární zejména u srubových staveb.