Princip fungování
Jak to funguje
Teplovzdušné krby se odlišují od akumulačních sálavých staveb využívajících zdravé a bezprašné sálání tepelné energie. Teplovzdušné krby využívají princip konvekce vzduchu, který proudí do komory krbu spodní mřížkou, ohřívá se o rozpálené kovové tělo krbové vložky a vystupuje horní ventilační mřížkou zpět do místnosti. Tento proces způsobuje vrstvení tepla do různých výškových zón a ohřívá hlavně horní vrstvy v místnosti, zatímco chladí spodní vrstvy. Teplovzdušné krby jsou nevhodné pro alergiky, protože v komoře krbu se může přepalovat prach, který se poté dostane do místnosti společně s ohřátým vzduchem.
Energetická ztráta
Výdej energie teplovzdušného krbu
Díky moderním technologiím v oblasti stavebnictví má většina dnes vytápěných domů tepelnou ztrátu pod 10 kW. Tepelná ztráta představuje množství tepla, které se každou hodinu ztrácí z objektu v důsledku větrání a prostupu tepla konstrukcemi. Aby byla udržena požadovaná teplota v interiéru, je třeba dodat do objektu stejné množství tepla. Tepelná ztráta je obvykle stanovena pro teplotní rozmezí od -18 °C do -10 °C, v závislosti na poloze a nadmořské výšce. Nicméně běžné venkovní teploty v topné sezóně se pohybují kolem 2 °C až 4 °C, takže tepelná ztráta objektu je v takových podmínkách přibližně poloviční.
Kromě toho, pokud používáme krb jen pro místní přitápění, jsou skutečné tepelné ztráty, které musíme pokrýt, velmi nízké – jen o několik málo kilowatů za hodinu. Proto jsou teplovzdušné krby pro moderní interiéry s nízkou tepelnou ztrátou poměrně nevhodné, protože jejich hodinový výkon mnohdy přesahuje tepelnou potřebu daného objektu. Existují však situace, kdy může být správně navržený teplovzdušný krb využitelný. Obvykle se jedná o objekty s vysokou tepelnou ztrátou a často spíše o objekty, které neslouží k trvalému bydlení.
Způsob předávání tepelné energie
Teplovzdušné teplo
Ještě nedávno se běžně používaly teplovzdušné kanály pro rozvod teplého vzduchu z krbu do vzdálenějších místností. Tyto kanály však nejenže přenášely teplo, ale také šířily zvuk a propojovaly místnosti akusticky. Navíc spolu s horkým vzduchem se také přenášely prachové částice a pachy, což mohlo způsobovat problémy s kvalitou ovzduší v domě. Jednou z výhod teplovzdušného krbu je jeho schopnost rychle přenést tepelnou energii do prostoru. Tuto vlastnost lze využít i u krbů akumulačních. Stačí opatřit takový krb ventilačními mřížkami a dočasně (když jsou mřížky uzavřeny) ho přeměnit na teplovzdušný krb. Provoz teplovzdušného krbu je jednoduchý. Každou hodinu, kdy potřebuji, aby krb dodával teplo, musím vložit do něj určité množství paliva, přesně podle výrobcem doporučeného limitu. Nepřiměřené množství paliva zvyšuje výstupní teplotu spalin do komína, což může způsobit snížení účinnosti zařízení a poškození komína. Je proto důležité dodržovat doporučené množství paliva a zajistit tak bezpečný a účinný provoz krbu.